Choroby zeleninyHNEDÁ BAKTERIÓZA    

Xanthomonas campestris pv. campestris

Hnedá bakterióza je spôsobená baktériami Xanthomonas campestris pv. campestris. Prejavuje sa žltnúcimi škvrnami tvaru V pri okrajoch listov. Pletivo ďalej hnedne alebo černá. Cievne zväzky listov sú upchaté, sčernalé.

Pokiaľ sa choroba už vyskytne, je všetka ochrana proti nej takmer neúčinná. Jedinou účinnou obranou je predísť jej výskytu dodržiavaním osevného postupu, správnou agrotechnikou a voľbou odolných odrôd.
 
Firma Bejo Zaden venuje veľké úsilie šľachteniu na odolnosť proti tejto chorobe. Prvými odrodami hlávkovej kapusty dostupnými na slovenskom trhu s výraznou odolnosťou ku Xanthomonas campestris pv. campestris sú Cerox F1 a Sintex F1. O úrovni odolnosti jednotlivých odrôd sortimentu Vás na požiadanie budú informovať naši regionálni zástupcovia.


 
 
 

 
     
     
FUZÁRIOVÁ BAZÁLNA HNILOBA CIBULE

Fusarium oxysporum


Tento pôdny patogén napadá koreňový systém a podpučie. Na nadzemnej časti rastlín sa choroba prejavuje žltnutím listov od vrcholov, ktoré neskoršie odumierajú. V neskoršom štádiu sa v podpučí objavuje suchá hniloba, ktorá pokračuje behom skladovania smerom do cibule. Napadnuté cibule hnijú a predčasne rašia.

Aj keď je výskyt tejto choroby predovšetkým spojený s vplyvmi ako je napr zlievavá štruktúra pôdy, zamokrenie, nedodržiavanie osevného postupu atď., veľkú úlohu v boji proti nej hrá výber odolných odrôd. Čisto „rijnsburgské“ odrody nemajú takmer žiadnu prirodzenú odolnosť k fuzáriu.

Tú je možné nájsť iba u odrôd pochádzajúcich z južnejších oblastí – u španielskych, talianskych typov a ich krížencov s ostatnými typmi. Niektoré z odolnejších odrôd si už získali popularitu aj na slovenskom trhu a s vyvíjajúcim sa trhom a zvyšujúcimi sa problémami s vyššie zmienenou chorobou sa budú v budúcnosti presadzovať aj ďalšie odrody.

Z hľadiska významne zvýšenej odolnosti k napadnutiu Fuzáriovou hnilobou možno odporučiť nasledovné odrody : Musica F1, Tamara F1, Sedona F1, Peso F1, Redwing F1 a Parade F1.


 


 
     

Návrat Sortiment Choroby zeleniny